  • HWS150024/ME
HWS150024/ME
advertisement
Manufacturer No:
HWS150024/ME
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-HWS150024/ME
Package:
Datasheet:
HWS150024/ME
Description:
Quantity:
In Stock : 6323
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HWS150024/ME
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    3.800197kg
  • Operating Temperature
    -10°C~70°C With Derating
  • Published
    2009
  • Series
    HWS/ME (1500W)
  • Size / Dimension
    11.00Lx5.00W x 3.25 H 279.4mmx127.0mmx82.6mm
  • Feature
    Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    Medical
  • Power (Watts)
    1500W
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    1.56kW
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Depth
    127mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    88%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    24V
  • Max Output Current
    70A
  • Voltage - Input
    85V~265VAC
  • Output Current
    65A
  • Output Power
    1.56kW
  • Min Input Voltage
    85V
  • Max Input Voltage
    265V
  • Current - Output 1
    65A
  • Max Output Power
    1.56kW
  • Nominal Output Voltage
    24V
  • Height
    82.55mm