  • SWS1000L-5
SWS1000L-5
advertisement
Manufacturer No:
SWS1000L-5
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-SWS1000L-5
Package:
Datasheet:
SWS1000L-5
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 1000W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SWS1000L-5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    2.300167kg
  • Operating Temperature
    -20°C~74°C With Derating
  • Published
    2008
  • Series
    SWS1000L (1000W)
  • Size / Dimension
    9.45Lx5.91W x 2.40 H 240.0mmx150.0mmx61.0mm
  • Feature
    Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    35
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    Medical
  • Power (Watts)
    1000W
  • Power Rating
    1kW
  • Max Power Dissipation
    1kW
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    120mm
  • JESD-30 Code
    R-XXMA-X35
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    81%
  • Voltage - Isolation
    4kV
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    200A
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Max Current Rating
    12A
  • Voltage - Input
    85V~265VAC
  • Output Current
    200A
  • Output Power
    1kW
  • Current - Output 1
    200A
  • Max Output Power
    1kW
  • Height
    60.96mm