  • SWS600L-60
SWS600L-60
advertisement
Manufacturer No:
SWS600L-60
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-SWS600L-60
Package:
600
Datasheet:
SWS600L-60
Description:
AC/DC CONVERTER 60V 600W
Step5Bar-code shipping tag
SWS600L-60
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Chassis Mount, Desktop, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    600
  • Weight
    1.59982kg
  • Operating Temperature
    -20°C~74°C With Derating
  • Published
    2007
  • Series
    SWS600L (600W)
  • Size / Dimension
    7.48Lx2.40W x 4.72 H 190.0mmx61.0mmx119.9mm
  • Feature
    Adjustable Output, PFC, Universal Input
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    36
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power Rating
    600W
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    190mm
  • JESD-30 Code
    R-XXMA-X36
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    84%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    60V
  • Max Output Current
    10A
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Max Current Rating
    7.1A
  • Voltage - Input
    85V~265VAC
  • Output Current
    10A
  • Output Power
    600W
  • Min Input Voltage
    85V
  • Max Input Voltage
    265V
  • Current - Output 1
    10A
  • Max Output Power
    600W
  • Nominal Output Voltage
    60V
  • Min Input Voltage (AC)
    85V
  • Max Input Voltage (AC)
    265V
  • Height
    119.888mm