  • IA06BSF10PC
IA06BSF10PC
advertisement
Manufacturer No:
IA06BSF10PC
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-IA06BSF10PC
Package:
Cylinder
Datasheet:
Description:
10V~30V Inductive Cylinder IA Series Stainless Steel Cable Leads Cylinder
Purchasing and Inquiry
IA06BSF10PC Overview
IA06BSF10PC Features
IA Series
Operating Temperature: -25°C~70°C TA
Sensing Distance: 0.039 (1mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 2kHz
Package / Case: Cylinder
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
IA06BSF10PC Applications
There are a lot of Carlo Gavazzi Inc. IA06BSF10PC Proximity Sensors applications.
  • Smart toilets
  • Mobile Phones
  • Self-driving cars
  • Plastic object detection
  • Wearables
  • Non-ferrous objects detection
  • Automatic faucet
  • Rice cookers
  • Contact less switching
  • Usage in Security
Step5Bar-code shipping tag
IA06BSF10PC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Cable
  • Package / Case
    Cylinder
  • Housing Material
    Metal
  • Material - Body
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C TA
  • Series
    IA
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67, NEMA 1,3,4,6,13
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    PNP-NC, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.039 (1mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    2kHz