  • IC1206A103R-10
IC1206A103R-10
advertisement
Manufacturer No:
IC1206A103R-10
HK JDW NO:
449-IC1206A103R-10
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
IC1206A103R-10
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IC1206A103R-10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    IC
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    1Ohm
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.8mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    25mA
  • Inductance
    10μH
  • Test Frequency
    2MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1Ohm Max
  • Max DC Current
    150mA
  • Frequency - Self Resonant
    24MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    50 @ 2MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Height
    1.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.055 1.40mm