  • ICB30LN15NC
ICB30LN15NC
advertisement
Manufacturer No:
ICB30LN15NC
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-ICB30LN15NC
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
ICB30LN15NC
Description:
10V~36V Inductive Cylinder, Threaded - M30 ICB Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
ICB30LN15NC Overview
ICB30LN15NC Features
ICB Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.591 (15mm)
Voltage - Supply: 10V~36V
Response Frequency: 1kHz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
ICB30LN15NC Applications
There are a lot of Carlo Gavazzi Inc. ICB30LN15NC Proximity Sensors applications.
  • Count different applications
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Lighting
  • Smart toilets
  • Counter System
  • Automation
  • Assembly lines
  • Contact less switching
  • Detect position
  • Plastic object detection
Step5Bar-code shipping tag
ICB30LN15NC
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Series
    ICB
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    10V~36V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    NPN-NC, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.591 (15mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    1kHz