  • ICB30LN15POM1
ICB30LN15POM1
advertisement
Manufacturer No:
ICB30LN15POM1
HK JDW NO:
144-ICB30LN15POM1
Datasheet:
ICB30LN15POM1
Description:
10V~36V Inductive Cylinder, Threaded - M30 ICB Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
ICB30LN15POM1 Overview
ICB30LN15POM1 Features
ICB Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.591 (15mm)
Voltage - Supply: 10V~36V
Response Frequency: 1kHz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
ICB30LN15POM1 Applications
There are a lot of Carlo Gavazzi Inc. ICB30LN15POM1 Proximity Sensors applications.
  • Non-ferrous objects detection
  • Notebooks
  • Home appliances
  • Assembly lines
  • Automation
  • Measurement of the distance from the target
  • Detect position
  • Lighting
  • Tablets
  • Measurement of speed, direction rotation
Step5Bar-code shipping tag
ICB30LN15POM1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Voltage - Supply
    10V~36V
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    PNP-NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.591 (15mm)
  • Response Frequency
    1kHz