  • ICS30LN15NCM1-FB
ICS30LN15NCM1-FB
advertisement
Manufacturer No:
ICS30LN15NCM1-FB
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-ICS30LN15NCM1-FB
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
ICS30LN15NCM1-FB
Description:
10V~36V Inductive Cylinder, Threaded - M30 ICS Series Stainless Steel Connector Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
ICS30LN15NCM1-FB Overview
ICS30LN15NCM1-FB Features
ICS Series
Operating Temperature: -40°C~90°C
Sensing Distance: 0.591 (15mm)
Voltage - Supply: 10V~36V
Response Frequency: 1kHz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
ICS30LN15NCM1-FB Applications
There are a lot of Carlo Gavazzi Inc. ICS30LN15NCM1-FB Proximity Sensors applications.
  • Self-driving cars
  • Anti-aircraft systems
  • Automation
  • Non-ferrous objects detection
  • Home appliances
  • Collision detection on robots
  • Automatic faucet
  • Smart toilets
  • Mobile Phones
  • Parking
Step5Bar-code shipping tag
ICS30LN15NCM1-FB
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Housing Material
    Metal
  • Material - Body
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -40°C~90°C
  • Published
    2016
  • Series
    ICS
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    10V~36V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67, IP68, IP69K
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    NPN-NC, 4-Wire
  • Sensing Distance
    0.591 (15mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    1kHz