  • IDT72V7290L15BB
IDT72V7290L15BB
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V7290L15BB
HK JDW NO:
378-IDT72V7290L15BB
Package:
Datasheet:
IDT72V7290L15BB
Description:
256 Terminations256 Pin FIFO memory IC15 ns
Purchasing and Inquiry
IDT72V7290L15BB Overview
Memory IC's recommended mounted way is Surface Mount .When the supply voltage is 3.3V , high efficiency is possible.I found that it has 256 terminations in FIFO means.256 pin is used for operation.In order to ensure reliability, FIFO is maintained at 0°C degrees Celsius at all times.A memory logic's maximum operating temperature of 70°C degrees Celsius assures stable operation.The gadget is self-contained and can be found in FIFOs .This part has a memory type of OTHER FIFO .It has a total of 256 pins on it.Normally, the component owns 3.3V power supplies.It is also possible to generate RETRANSMIT with the use of this FIFO memory.It is set to 3.45V volts for the FIFO memory IC's maximum supply voltage.Keeping the supply voltage (Vsup) above 3.15V is essential for normal operation.The FIFO memory IC's clock runs at a frequency of 66.7MHz .
IDT72V7290L15BB Features
FIFOs category
Clock frequency of 66.7MHz
IDT72V7290L15BB Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) IDT72V7290L15BB FIFOs Memory applications.
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
  • Networking
  • Optical memories
  • A/D output buffers
  • Test Equipment
  • Medical Monitoring Device
  • Notebook
  • Measurement Equipment
  • Cameras
  • Test site
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V7290L15BB
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    256
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    RETRANSMIT
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIFOs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.45V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.15V
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    66.7MHz
  • Supply Current-Max
    0.075mA
  • Access Time
    15 ns
  • Organization
    32KX72
  • Memory Width
    72
  • Standby Current-Max
    0.015A
  • Memory Density
    2359296 bit
  • Parallel/Serial
    PARALLEL
  • Memory IC Type
    OTHER FIFO
  • Output Enable
    YES
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm