  • 72V3622L15PFGI8
72V3622L15PFGI8
advertisement
Manufacturer No:
72V3622L15PFGI8
HK JDW NO:
668-72V3622L15PFGI8
Package:
120-LQFP
Datasheet:
72V3622L15PFGI8
Description:
72V3622 FIFO memory IC72V Series 18K 256 x 36 x 210ns
Purchasing and Inquiry
72V3622L15PFGI8 Overview
You can find FIFO memory chip in package 120-LQFP .There's a Tape & Reel (TR) on the package.In addition to storing applications and data, the FIFO chips have a memory of 18K 256 x 36 x 2 .It is recommended that the temperature of the system be regulated to 0°C~70°C for reliable operation.The mounting type of the FIFO memory is Surface Mount .Operation is based on a supply voltage of 3V~3.6V .It is a component from the 72V series.Memory IC's maximum operating supply current is 400mA .I believe it belongs to the 72V3622 family of numbers.
72V3622L15PFGI8 Features
18K 256 x 36 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V3622
72V3622L15PFGI8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. 72V3622L15PFGI8 FIFOs Memory applications.
  • IP Camera Buffer
  • Temporary storage elements
  • Rate buffers
  • Network switching/routing
  • Industrial Systems
  • One assembly
  • Disk Controllers
  • Consumer Systems
  • Portable Information Devices
  • Programmable Logic Controller
Step5Bar-code shipping tag
72V3622L15PFGI8
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    120-LQFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V3622
  • Current - Supply (Max)
    400mA
  • Memory Size
    18K 256 x 36 x 2
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz