  • IDT79R3041-20J
IDT79R3041-20J
advertisement
Manufacturer No:
IDT79R3041-20J
HK JDW NO:
378-IDT79R3041-20J
Package:
LCC
Datasheet:
IDT79R3041-20J
Description:
1.27mm 5V 32-bit Microprocessor 20MHz 5V LCC
Purchasing and Inquiry
IDT79R3041-20J Overview
The microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in LCC. In terms of uPs and uCs as well as peripheral ICs, this is a MICROPROCESSOR, RISC. To date, there have been 84 terminations. Using a 5V voltage supply, you should be able to operate the cpu microprocessor. 32-Bit is its architecture. A 20MHz frequency is used by the CPU. Typical Microprocessors cpu microprocessor. The external data bus width of this CPU is 32. 84 pins are injected into the part body. With the Surface Mount mounted, this CPU is widely used in a wide range of applications. As specified in datasheets, the embedded microprocessor requires 5V power supplies. The CPU core voltage is 5V. The CPU can only be powered by voltages up to 250mA. The microprocessor has additional features, such as 16 MIPS; BURST BUS; 5 PIPELINE STAGES. There're 6 external interrupts terminations to deal with hardware interrupts.
IDT79R3041-20J Features
32-Bit Structure
IDT79R3041-20J Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) IDT79R3041-20J Microprocessor applications.
  • DCS control intelligent sensor
  • Kindle
  • Television
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
  • Dryers
  • Safety -airbags, automatic braking system (ABS)
  • Dishwashers
  • Scanners
  • Hearing aids
  • Safety field
Step5Bar-code shipping tag
IDT79R3041-20J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LCC
  • Published
    1996
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    84
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Additional Feature
    16 MIPS; BURST BUS; 5 PIPELINE STAGES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    84
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-J84
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Voltage
    5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Supply Current-Max
    250mA
  • Bit Size
    32
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    NO
  • External Data Bus Width
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Number of External Interrupts
    6
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Length
    29.2862mm
  • Width
    29.2862mm