  • IDT79RV4700-100GH
IDT79RV4700-100GH
advertisement
Manufacturer No:
IDT79RV4700-100GH
HK JDW NO:
378-IDT79RV4700-100GH
Package:
Datasheet:
IDT79RV4700-100GH
Description:
2.54mm 64-bit Microprocessor 179-Pin 100MHz 3.3V
Quantity:
In Stock : 7396
Step5Bar-code shipping tag
IDT79RV4700-100GH
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    179
  • Published
    1999
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    179
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    PERPENDICULAR
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Voltage
    3.3V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Bit Size
    64
  • Address Bus Width
    64
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
  • Format
    FLOATING POINT
  • Integrated Cache
  • Length
    47.244mm
  • Height Seated (Max)
    5.207mm
  • Width
    47.244mm