  • IFX20001MBV33HTSA1
IFX20001MBV33HTSA1
advertisement
Manufacturer No:
IFX20001MBV33HTSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IFX20001MBV33HTSA1
Package:
6-SMD (5 Leads), Gull Wing
Description:
Inhibit Fixed IFX20001 PMIC 5 6-SMD (5 Leads), Gull Wing
Quantity:
In Stock : 252587
Step5Bar-code shipping tag
IFX20001MBV33HTSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    30mA
  • Max Supply Voltage
    45V
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    110A
  • Control Features
    Inhibit
  • Accuracy
    4 %
  • Watchdog Timer
    No
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    4V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    170μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.3V @ 20mA
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • PSRR
    60dB (100Hz)
  • Dropout Voltage
    250mV
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage Accuracy
    4 %
  • Length
    2.9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-SMD (5 Leads), Gull Wing
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2010
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    IFX20001
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    4.5mA
  • Voltage - Input (Max)
    45V
  • Output Voltage
    3.3V