  • IGP20N65F5XKSA1
IGP20N65F5XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IGP20N65F5XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IGP20N65F5XKSA1
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IGP20N65F5XKSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IGP20N65F5XKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Collector Current
    42A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.6V
  • Turn On Time
    32 ns
  • Test Condition
    400V, 10A, 32 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 20A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    211 ns
  • IGBT Type
    Trench
  • Gate Charge
    48nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    60A
  • Td (on/off) @ 25°C
    20ns/165ns
  • Switching Energy
    160μJ (on), 60μJ (off)
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.000006g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    TrenchStop™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    125W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    125W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    650V