  • IGW30N100TFKSA1
IGW30N100TFKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IGW30N100TFKSA1
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-IGW30N100TFKSA1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IGW30N100TFKSA1
Description:
IGBT, 60A, 1000V, N-CHANNEL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IGW30N100TFKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Supplier Device Package
    PG-TO247-3
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    TrenchStop®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    412W
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    60A
  • Test Condition
    600V, 30A, 16Ohm, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.9V @ 15V, 30A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    217nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    90A
  • Td (on/off) @ 25°C