  • IRG8P60N120KDPBF
IRG8P60N120KDPBF
advertisement
Manufacturer No:
IRG8P60N120KDPBF
HK JDW NO:
376-IRG8P60N120KDPBF
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IRG8P60N120KDPBF
Step5Bar-code shipping tag
IRG8P60N120KDPBF
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    420W
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Element Configuration
    Single
  • Input Type
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2V
  • Max Collector Current
    60A
  • Reverse Recovery Time
    210 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    100A
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.7V
  • Test Condition
    600V, 40A, 5 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2V @ 15V, 40A
  • Gate Charge
    345nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C
    40ns/240ns
  • Switching Energy
    2.8mJ (on), 2.3mJ (off)
  • Height
    20.7mm
  • Length
    15.87mm
  • Width
    5.31mm