  • IHW15N120E1XKSA1
IHW15N120E1XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IHW15N120E1XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IHW15N120E1XKSA1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IHW15N120E1XKSA1
Description:
IGBT NPT/TRENCH 1200V 30A TO247
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IHW15N120E1XKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    TrenchStop™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    156W
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    156W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2V
  • Max Collector Current
    30A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2V @ 15V, 15A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1450 ns
  • IGBT Type
    NPT and Trench
  • Gate Charge
    90nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    45A