  • IHW40T120FKSA1
IHW40T120FKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IHW40T120FKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IHW40T120FKSA1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IHW40T120FKSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IHW40T120FKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    TrenchStop®
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    270W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Reverse Recovery Time
    195ns
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AC
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    75A
  • Turn On Time
    92 ns
  • Test Condition
    600V, 40A, 15 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.3V @ 15V, 40A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    700 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    203nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    105A
  • Td (on/off) @ 25°C