  • NGTB40N60IHLWG
NGTB40N60IHLWG
advertisement
Manufacturer No:
NGTB40N60IHLWG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NGTB40N60IHLWG
Package:
TO-247-3
Datasheet:
NGTB40N60IHLWG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NGTB40N60IHLWG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 5 days ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.500007g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    250W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    250W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    80A
  • Reverse Recovery Time
    400 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2V
  • Turn On Time
    110 ns
  • Test Condition
    400V, 40A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 40A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    230 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    130nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    200A
  • Td (on/off) @ 25°C
    70ns/140ns
  • Switching Energy
    400μJ (off)
  • Height
    21.08mm
  • Length
    16.26mm
  • Width
    5.3mm