  • IXYX30N170CV1
IXYX30N170CV1
advertisement
Manufacturer No:
IXYX30N170CV1
HK JDW NO:
401-IXYX30N170CV1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXYX30N170CV1
Description:
1700V/108A HIGH VOLTAGE XPT IGB
Step5Bar-code shipping tag
IXYX30N170CV1
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2016
  • Series
    XPT™
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    937W
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Power - Max
    937W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    3.7V
  • Max Collector Current
    108A
  • Reverse Recovery Time
    160 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.7kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Test Condition
    850V, 30A, 2.7 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.7V @ 15V, 30A
  • Gate Charge
    140nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    255A
  • Td (on/off) @ 25°C