  • IKA15N60TXKSA1
IKA15N60TXKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IKA15N60TXKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IKA15N60TXKSA1
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
IKA15N60TXKSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IKA15N60TXKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    TrenchStop®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH SWITCHING SPEED
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    35.7W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Reverse Recovery Time
    34ns
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    14.7A
  • Turn On Time
    32 ns
  • Test Condition
    400V, 15A, 15 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.05V @ 15V, 15A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    291 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    87nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    45A
  • Td (on/off) @ 25°C