  • IXGP12N60C
IXGP12N60C
advertisement
Manufacturer No:
IXGP12N60C
HK JDW NO:
401-IXGP12N60C
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IXGP12N60C
Description:
Trans IGBT Chip N-CH 600V 24A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB
Step5Bar-code shipping tag
IXGP12N60C
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    2.299997g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2002
  • Series
    HiPerFAST™
  • Pbfree Code
    yes
    3
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXG*12N60
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
  • Power - Max
    100W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    24A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    40 ns
  • Test Condition
    480V, 12A, 18 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.7V @ 15V, 12A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    170 ns
  • Gate Charge
    32nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    48A
  • Td (on/off) @ 25°C
    20ns/60ns
  • Switching Energy
    90μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V