  • IKB40N65ES5ATMA1
IKB40N65ES5ATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IKB40N65ES5ATMA1
HK JDW NO:
376-IKB40N65ES5ATMA1
Datasheet:
IKB40N65ES5ATMA1
Step5Bar-code shipping tag
IKB40N65ES5ATMA1
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Power - Max
    230W
  • Reverse Recovery Time
    73ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    650V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    79A
  • Test Condition
    400V, 40A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.74V @ 15V, 40A
  • Gate Charge
    95nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    160A
  • Td (on/off) @ 25°C