  • IN30-E0407K
IN30-E0407K
advertisement
Manufacturer No:
IN30-E0407K
Manufacturer:
SICK, Inc.
HK JDW NO:
704-IN30-E0407K
Package:
Cylinder, Threaded - M12
Datasheet:
IN30-E0407K
Description:
10V~30V Cylinder, Threaded - M12 Plastic Connector Cylinder, Threaded - M12
Purchasing and Inquiry
IN30-E0407K Overview
IN30-E0407K Features
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.020 ~ 0.157 (0.5mm ~ 4mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Package / Case: Cylinder, Threaded - M12
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
IN30-E0407K Applications
There are a lot of SICK, Inc. IN30-E0407K Proximity Sensors applications.
  • Lighting
  • Detect position
  • Self-driving cars
  • Usage in Security
  • Parking
  • Contact less switching
  • Measurement of the distance from the target
  • Tablets
  • Non-ferrous objects detection
  • Display products
Step5Bar-code shipping tag
IN30-E0407K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M12
  • Material - Body
    Plastic
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Connector
  • Sensing Distance
    0.020 ~ 0.157 (0.5mm ~ 4mm)