  • IPA60R280P6XKSA1
IPA60R280P6XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IPA60R280P6XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPA60R280P6XKSA1
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
IPA60R280P6XKSA1
Description:
MOSFET N-CH 600V TO220FP-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPA60R280P6XKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    PG-TO220-FP
  • Weight
    6.000006g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    CoolMOS™ P6
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    32W Tc
  • Power Dissipation
    32W
  • Turn On Delay Time
    12 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    280mOhm @ 5.2A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 430μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1190pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    13.8A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    25.5nC @ 10V
  • Rise Time
    6ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    6 ns
  • Turn-Off Delay Time
    36 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    13.8A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    1.19nF
  • Drain to Source Resistance
    252mOhm
  • Rds On Max
    280 mΩ