  • IPA65R420CFDXKSA1
IPA65R420CFDXKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IPA65R420CFDXKSA1
HK JDW NO:
376-IPA65R420CFDXKSA1
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
IPA65R420CFDXKSA1
Description:
MOSFET N-CH 650V 8.7A TO220
Step5Bar-code shipping tag
IPA65R420CFDXKSA1
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
    TO-220-3 Full Pack
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2008
  • Series
    CoolMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Power Dissipation-Max
    31.2W Tc
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    420m Ω @ 3.4A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 340μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    870pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    8.7A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    32nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    650V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    8.7A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.42Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    27A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    650V