  • IPB044N15N5ATMA1
IPB044N15N5ATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPB044N15N5ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPB044N15N5ATMA1
Package:
TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Datasheet:
IPB044N15N5ATMA1
Purchasing and Inquiry
IPB044N15N5ATMA1 Description
IPB044N15N5ATMA1 Features
  • Lower RDS(on) without compromising FOMgd and FOMoss
  • Lower output charge
  • Ultra-low reverse recovery charge
  • Increased commutation ruggedness
  • Higher switching frequency possible
IPB044N15N5ATMA1 Applications
  • Low voltage drives
  • Telecom
  • Solar
  • Forklift
  • E-scooter
Step5Bar-code shipping tag
IPB044N15N5ATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    OptiMOS™
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G6
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    300W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    300W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    19 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    4.4m Ω @ 87A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.6V @ 264μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    8000pF @ 75V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    174A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    100nC @ 10V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    8V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Turn-Off Delay Time
    24 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    174A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0044Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    150V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    696A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    470 mJ
  • Max Junction Temperature (Tj)
    175°C
  • Height
    4.5mm