  • IPB072N15N3GE8187ATMA1
IPB072N15N3GE8187ATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPB072N15N3GE8187ATMA1
HK JDW NO:
376-IPB072N15N3GE8187ATMA1
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 7.2m Ω @ 100A, 10V ±20V 5470pF @ 75V 93nC @ 10V 150V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 3250
Step5Bar-code shipping tag
IPB072N15N3GE8187ATMA1
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Series
    OptiMOS™
  • Published
    2011
  • Part Status
    Obsolete
  • Power Dissipation-Max
    300W Tc
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    7.2m Ω @ 100A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 270μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    5470pF @ 75V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    100A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    93nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    150V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    8V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V