  • IPB50R140CPATMA1
IPB50R140CPATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPB50R140CPATMA1
HK JDW NO:
376-IPB50R140CPATMA1
Datasheet:
IPB50R140CPATMA1
Description:
Trans MOSFET N-CH 550V 23A 3-Pin(2+Tab) TO-263 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPB50R140CPATMA1
    Select All
  • Mount
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    CoolMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    192W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    192W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    35 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    140m Ω @ 14A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.5V @ 930μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2540pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    23A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    64nC @ 10V
  • Rise Time
    14ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    550V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    8 ns
  • Turn-Off Delay Time
    80 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    23A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    500V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    56A