  • IPB80N04S2H4ATMA2
IPB80N04S2H4ATMA2
advertisement
Manufacturer No:
IPB80N04S2H4ATMA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPB80N04S2H4ATMA2
Package:
TO-263-3
Datasheet:
IPB80N04S2H4ATMA2
Description:
MOSFET N-CHANNEL_30/40V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPB80N04S2H4ATMA2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    TO-263-3
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    300W
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    300W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    23 ns
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Rise Time
    63ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    40V
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Fall Time (Typ)
    22 ns
  • Turn-Off Delay Time
    46 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    80A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    40V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    40V
  • Input Capacitance
    4.4nF
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    660 mJ
  • FET Technology
    METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
  • Rds On Max
    3.7 mΩ