  • IPB80N04S2L03ATMA1
IPB80N04S2L03ATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPB80N04S2L03ATMA1
HK JDW NO:
376-IPB80N04S2L03ATMA1
Description:
MOSFET N-CH 40V 80A TO263-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPB80N04S2L03ATMA1
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    OptiMOS™
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    LOGIC LEVEL COMPATIBLE, AVALANCHE RATED
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Power Dissipation-Max
    300W Tc
  • Element Configuration
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    300W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    19 ns
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    3.1m Ω @ 80A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 250μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    6000pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    80A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    213nC @ 10V
  • Rise Time
    50ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    27 ns
  • Turn-Off Delay Time
    77 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    80A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    40V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    40V