  • IPB80N06S2L06ATMA2
IPB80N06S2L06ATMA2
advertisement
Manufacturer No:
IPB80N06S2L06ATMA2
HK JDW NO:
376-IPB80N06S2L06ATMA2
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description:
MOSFET N-CH 55V 80A TO263-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPB80N06S2L06ATMA2
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2006
  • Series
    OptiMOS™
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Additional Feature
    LOGIC LEVEL COMPATIBLE
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
    1
  • Power Dissipation-Max
    250W Tc
  • Element Configuration
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    250W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    11 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    6m Ω @ 69A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 180μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3800pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    80A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    150nC @ 10V
  • Rise Time
    21ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    20 ns
  • Turn-Off Delay Time
    60 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    80A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    55V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0084Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    55V
  • Height
    4.4mm
  • Length
    10mm
  • Width
    9.25mm