  • IPD105N04LGBTMA1
IPD105N04LGBTMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPD105N04LGBTMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPD105N04LGBTMA1
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
IPD105N04LGBTMA1
Description:
Trans MOSFET N-CH 40V 40A 3-Pin(2+Tab) TO-252
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPD105N04LGBTMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    OptiMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    42W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    10.5m Ω @ 40A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 14μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1900pF @ 20V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    40A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    23nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    40V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    40A
  • JEDEC-95 Code
    TO-252AA
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0105Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    280A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    40V