  • IPD70P04P409ATMA1
IPD70P04P409ATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPD70P04P409ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPD70P04P409ATMA1
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
IPD70P04P409ATMA1
Description:
MOSFET P-CH TO252-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPD70P04P409ATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    75W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    19 ns
  • FET Type
    P-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    8.9m Ω @ 70A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 120μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4810pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    73A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    70nC @ 10V
  • Rise Time
    12ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    40V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    31 ns
  • Turn-Off Delay Time
    24 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    73A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    -40V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0089Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    292A