  • IPI80N04S4L04AKSA1
IPI80N04S4L04AKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IPI80N04S4L04AKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPI80N04S4L04AKSA1
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 4.3m Ω @ 80A, 10V +20V, -16V 4690pF @ 25V 60nC @ 10V TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Quantity:
In Stock : 500
Step5Bar-code shipping tag
IPI80N04S4L04AKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    OptiMOS™
  • Published
    2010
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    71W Tc
  • Turn On Delay Time
    7 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    4.3m Ω @ 80A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.2V @ 35μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4690pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    80A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    60nC @ 10V
  • Rise Time
    12ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    +20V, -16V
  • Fall Time (Typ)
    31 ns
  • Turn-Off Delay Time
    22 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    80A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    40V