  • IPL65R165CFDAUMA1
IPL65R165CFDAUMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPL65R165CFDAUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPL65R165CFDAUMA1
Package:
4-PowerTSFN
Datasheet:
IPL65R165CFDAUMA1
Description:
MOSFET N-CH 4VSON
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPL65R165CFDAUMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-PowerTSFN
  • Number of Pins
    4
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    CoolMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    195W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    165m Ω @ 9.3A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 900μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2340pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    21.3A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    86nC @ 10V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    21.3A
  • Max Dual Supply Voltage
    650V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.165Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    67A