  • IPP042N03LGXKSA1
IPP042N03LGXKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IPP042N03LGXKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPP042N03LGXKSA1
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IPP042N03LGXKSA1
Description:
Trans MOSFET N-CH 30V 70A 3-Pin(3+Tab) TO-220
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPP042N03LGXKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED, LOGIC LEVEL COMPATIBLE
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    79W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    79W
  • Turn On Delay Time
    7.4 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    4.2m Ω @ 30A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.2V @ 250μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3900pF @ 15V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    70A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    38nC @ 10V
  • Rise Time
    5.6ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    4.4 ns
  • Turn-Off Delay Time
    28 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    70A
  • Threshold Voltage
    1V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    30V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.006Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    30V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    400A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    60 mJ
  • Height
    15.95mm
  • Length
    10.36mm
  • Width
    4.57mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ