  • IPP100N04S2L03AKSA1
IPP100N04S2L03AKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IPP100N04S2L03AKSA1
HK JDW NO:
376-IPP100N04S2L03AKSA1
Description:
MOSFET N-CH 40V 100A TO220-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPP100N04S2L03AKSA1
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    OptiMOS™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    300W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    300W
  • Turn On Delay Time
    19 ns
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    3.3m Ω @ 80A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 250μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    6000pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    100A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    230nC @ 10V
  • Rise Time
    51ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    27 ns
  • Turn-Off Delay Time
    77 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    100A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    40V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    40V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    400A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    810 mJ
  • Height
    15.95mm
  • Length
    10.36mm
  • Width
    4.57mm