  • IPP600N25N3GXKSA1
IPP600N25N3GXKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IPP600N25N3GXKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPP600N25N3GXKSA1
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IPP600N25N3GXKSA1
Description:
MOSFET N-CH 250V 25A TO220-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPP600N25N3GXKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    OptiMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    136W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    136W
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    60m Ω @ 25A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 90μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2350pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    25A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    29nC @ 10V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    8 ns
  • Turn-Off Delay Time
    22 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    25A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    250V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.06Ohm