  • IPP60R165CPXKSA1
IPP60R165CPXKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IPP60R165CPXKSA1
HK JDW NO:
376-IPP60R165CPXKSA1
Datasheet:
IPP60R165CPXKSA1
Description:
MOSFET N-CH 600V 21A TO-220
Step5Bar-code shipping tag
IPP60R165CPXKSA1
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    52nC @ 10V
  • Rise Time
    5ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Turn-Off Delay Time
    50 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    21A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    600V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    522 mJ
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
    TO-220-3
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2008
  • Series
    CoolMOS™
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated DC
    600V
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    21A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Dissipation-Max
    192W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    192W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    12 ns
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    165m Ω @ 12A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.5V @ 790μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2000pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    21A Tc