  • IPP70N10S312AKSA1
IPP70N10S312AKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IPP70N10S312AKSA1
HK JDW NO:
376-IPP70N10S312AKSA1
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IPP70N10S312AKSA1
Description:
MOSFET N-CH 100V 70A TO220-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPP70N10S312AKSA1
    Select All
  • Mount
    TO-220-3
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2008
  • Series
    OptiMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Power Dissipation-Max
    125W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Turn On Delay Time
    17 ns
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    11.6m Ω @ 70A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 83μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4355pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    70A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    66nC @ 10V
  • Rise Time
    8ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Turn-Off Delay Time
    25 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    70A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    100V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0116Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    280A