  • IPS70R900P7SAKMA1
IPS70R900P7SAKMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPS70R900P7SAKMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPS70R900P7SAKMA1
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet:
IPS70R900P7SAKMA1
Description:
MOSFET N-CHANNEL 700V 6A TO251
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPS70R900P7SAKMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    CoolMOS™ P7
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Power Dissipation-Max
    30.5W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    900m Ω @ 1.1A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.5V @ 60μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    211pF @ 400V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    6A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    6.8nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    700V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±16V