  • IPU80R1K4CEBKMA1
IPU80R1K4CEBKMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPU80R1K4CEBKMA1
HK JDW NO:
376-IPU80R1K4CEBKMA1
Datasheet:
IPU80R1K4CEBKMA1
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 1.4Ohm @ 2.3A, 10V ±20V 570pF @ 100V 23nC @ 10V 800V TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Quantity:
In Stock : 17500
Step5Bar-code shipping tag
IPU80R1K4CEBKMA1
    Select All
  • Max Dual Supply Voltage
    800V
  • Input Capacitance
    570pF
  • Drain to Source Resistance
    1.4Ohm
  • Rds On Max
    1.4 Ω
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    PG-TO251-3
  • Weight
    343.085929mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    CoolMOS™
  • Published
    2013
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    63W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Turn On Delay Time
    25 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1.4Ohm @ 2.3A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.9V @ 240μA
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    570pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    3.9A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    23nC @ 10V
  • Rise Time
    15ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    800V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    12 ns
  • Turn-Off Delay Time
    72 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    3.9A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V