  • IPZA60R120P7XKSA1
IPZA60R120P7XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IPZA60R120P7XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPZA60R120P7XKSA1
Package:
TO-247-4
Datasheet:
IPZA60R120P7XKSA1
Description:
MOSFET TO247-4
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPZA60R120P7XKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-4
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    CoolMOS™ P7
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T4
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    95W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    120m Ω @ 8.2A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 410μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1544pF @ 400V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    26A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    36nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.12Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    78A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    600V