  • IRFS41N15DPBF
IRFS41N15DPBF
advertisement
Manufacturer No:
IRFS41N15DPBF
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IRFS41N15DPBF
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IRFS41N15DPBF
Description:
MOSFET N-CH 150V 41A D2PAK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IRFS41N15DPBF
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Series
    HEXFET®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    3.1W Ta
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    45m Ω @ 25A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2520pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    41A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    110nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    150V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    41A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.045Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    164A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    150V