  • IRG4BH20K-L
IRG4BH20K-L
advertisement
Manufacturer No:
IRG4BH20K-L
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IRG4BH20K-L
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IRG4BH20K-L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Additional Feature
    ULTRA FAST, LOW CONDUCTION LOSS
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    60W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    11A
  • Power Dissipation-Max (Abs)
    24W
  • Turn On Time
    51 ns
  • Test Condition
    960V, 5A, 50 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    4.3V @ 15V, 5A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    720 ns
  • Gate Charge
    28nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    22A
  • Td (on/off) @ 25°C
    23ns/93ns
  • Switching Energy
    450μJ (on), 440μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6V
  • Fall Time-Max (tf)
    400ns
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ