  • IRG4PC40WPBF
IRG4PC40WPBF
advertisement
Manufacturer No:
IRG4PC40WPBF
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IRG4PC40WPBF
Package:
TO-247-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IRG4PC40WPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    160W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AC
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    40A
  • Power Dissipation-Max (Abs)
    160W
  • Turn On Time
    48 ns
  • Test Condition
    480V, 20A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 20A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    294 ns
  • Gate Charge
    98nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    160A
  • Td (on/off) @ 25°C
    27ns/100ns
  • Switching Energy
    110μJ (on), 230μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6V
  • Fall Time-Max (tf)
    110ns
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ