  • IRG5U100HF12B
IRG5U100HF12B
advertisement
Manufacturer No:
IRG5U100HF12B
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IRG5U100HF12B
Package:
POWIR® 62 Module
Datasheet:
IRG5U100HF12B
Description:
IGBT MOD 1200V 180A POWIR 62
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IRG5U100HF12B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    POWIR® 62 Module
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2014
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    780W
  • Configuration
    Half Bridge
  • Power - Max
    780W
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    3.5V
  • Max Collector Current
    180A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    2mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    12nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.5V @ 15V, 100A
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    12nF @ 25V