  • IRG5U200HF12B
IRG5U200HF12B
advertisement
Manufacturer No:
IRG5U200HF12B
HK JDW NO:
376-IRG5U200HF12B
Package:
POWIR® 62 Module
Datasheet:
IRG5U200HF12B
Description:
IGBT MOD 1200V 285A POWIR 62
Step5Bar-code shipping tag
IRG5U200HF12B
  • Package / Case
    POWIR® 62 Module
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Max Power Dissipation
    1.25kW
  • Configuration
    Half Bridge
  • Power - Max
    1250W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    3.5V
  • Max Collector Current
    285A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    3mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    22.7nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.5V @ 15V, 200A
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    22.7nF @ 25V