  • IRG7PH50U-EP
IRG7PH50U-EP
advertisement
Manufacturer No:
IRG7PH50U-EP
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IRG7PH50U-EP
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IRG7PH50U-EP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IRG7PH50U-EP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    3
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    556W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Rise Time-Max
    60ns
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    556W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2V
  • Max Collector Current
    140A
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Turn On Time
    75 ns
  • Test Condition
    600V, 50A, 5 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2V @ 15V, 50A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    710 ns
  • IGBT Type
    Trench
  • Gate Charge
    440nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    150A
  • Td (on/off) @ 25°C
    35ns/430ns
  • Switching Energy
    4.6mJ (on), 3.2mJ (off)
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6V